Rozšířené zorničky, zrychlený tep, přeskakující hlas. Fyziologické projevy nadšení, když se objeví nabídka spolupráce na zajímavém projektu. Můžu si stokrát říkat, že nemám volnou kapacitu, že už nic dalšího vymýšlet a dělat nemůžu. Jakmile mi při vyslechnutí záměru vyskočí tepovka a v hlavě se rozbliká majáček zájmu, vím, že jsem ztracena. A přesně takhle to bylo s Dobrosadem…
Začnu popořadě. Loni jsem chtěla do projektu participativního rozpočtu u nás v Dobré přihlásit nápad výstavby odpočinkového altánu/vyhlídky na Vrchách, což je místo, odkud je naše obec – se siluetou Beskyd v pozadí – vidět jako na dlani. Nenašla jsem však k dispozici vhodný obecní pozemek a se soukromými majiteli se mi domluvit nepovedlo. Trochu zklamaně jsem myšlenku odložila. O mém pokusu ale vědělo pár lidí, kteří upustili slovo ve správnou chvíli a díky tomu mě letos kontaktovali Markéta Kozlová a Tomáš Berka s nápadem revitalizace starého obecního sadu právě v lokalitě na Vrchách.
Úvodní setkání se z nezávazné schůzky proměnilo ve smršť událostí, kterou asi nikdo nečekal. Základní myšlenku jsme s pomocí odborníků během tří týdnů rozpracovali a na konci března přihlásili do participativního rozpočtu v Dobré. Nyní je u návrhu posuzována formální správnost a proveditelnost. Víme, že se přihlásily další tři projekty. Pokud „projdeme“, budou občané v období 15. 7. – 15. 9. 2023 hlasovat o tom, který z podaných projektů se jim líbí nejvíc. Věříme, že projekt Dobrosad má mezi lidmi šanci uspět. A kdyby se to náhodou nepovedlo, budeme hledat cesty, jak na jeho realizaci sehnat prostředky jinými cestami. Jak se jednou věci dají do pohybu, není cesty zpět 🙂
A teď k jádru pudla. Nebo spíš k jadřinci, chceme-li se držet tématu.
Projekt, kterému pro jeho plánovanou komunitní povahu přezdíváme Dobrosad, se neustále vyvíjí. Jeho cíl se však nemění: vytvořit společnými silami místo, které bude otevřené a nakloněné všem občanům Dobré. Bude potřeba vyčistit prostor od náletových dřevin, připravit místo pro výsadbu nových keřů a stromů (ideálně původních odrůd) a společně stromy vysázet. Ovoce z těchto stromů, jakmile budou plodit, bude volně k dispozici občanům. Chtěli bychom do sadu umístit vhodný mobiliář (lavičky, herní prvky apod.), který bude lákat k návštěvě či posezení návštěvníky od dětí po seniory. Důraz klademe na přírodu, část pozemku bychom rádi nechali v co nejpřirozenějším stavu, aby mohl sloužit jako útočiště pro zvěř, ptáky či hmyz. Máme v plánu využít torza starých stromů k výrobě broukovišť, hmyzích domků či ptačích budek. Plánujeme vysázet květnaté louky. Potud počítáme s využitím financí z participativního rozpočtu.
Jestliže se nám podaří sehnat finance nad rámec rozpočtu (např. z nadací, grantů, fondů, o kterých víme, že existují a projekty podobného ražení podporují), uvažujeme o vybudování tůňky na záchyt vody, záhonů a eko toalety. Rádi bychom na místo instalovali naučné cedule s tematikou sadaření a úkoly zaměřené na environmentální vzdělávání veřejnosti, zejména dětí. Představujeme si, že by v sadu mohly časem probíhat vzdělávací programy pro děti z mateřské i základní školy.
Je pro nás důležité zapojovat do příprav i samotné realizace občany Dobré. Věříme, že když Dobrosad vybudujeme společně, lidé k němu budou cítit silnější vazbu, budou si jej víc vážit a méně jej ničit. Bude zkrátka „náš“. Ozývají se hlasy pochybující o ochotě občanů zapojit se do fyzické práce (např. sázení stromů, úklidové práce, prořezávka stromů). Účast na Ekodnech u nás v Dobré ukazuje, že lidem na přírodě záleží. Také vycházíme ze zkušeností jiných podobných projektů z blízkého okolí, pěkný podcast o zapojení komunity natočil MAPPA Ostrava. Vedeme dialog s obecními spolky – např. s včelaři, myslivci, maminkami, zahrádkáři, skauty – a všichni se zdají být spolupráci nakloněni. To nás naplňuje nadějí a optimismem. Cítíme také podporu ze strany vedení a zastupitelů obce, z toho máme velikou radost. A nejen proto, že je pozemek obecní a součinnost je nutným předpokladem pro realizaci. Těší nás to lidsky.
Nemáme patent na rozum, proto se scházíme s odborníky různých oborů (lesák, architekt, pomolog, ekolog, myslivec, vedení naší obce, starostové okolních obcí se zkušeností s podobnými projekty…) a posloucháme jejich názory. Častou jsou protichůdné. Není divu. Někdo řeší víc normy, někdo zvířata, jiný vápencové podloží a další rozpočet. My se snažíme hledat průniky zájmů jednotlivých skupin a najít realizovatelné řešení splňující co největší množství kritérií. Víme, že nelze vyhovět všemu a zavděčit se všem (nejsme tabulka čokolády). Individuálně posuzujeme jednotlivé podněty tak, aby výsledek splnil co nejvíce očekávání a zároveň nebyl kompromisním paskvilem, který nebude sloužit nikomu. Důležité pro nás je, abychom byli navrhovaná řešení schopní obhájit nejen navenek, ale i sami před sebou. Netřeba snad moc zdůrazňovat, že vše děláme ve svém volném čase, často s dětmi na klíně (dohromady jich máme ve třech rodinách osm) a jediným honorářem je nám dobrý pocit 💚.
Ve čtvrtek 13. dubna 2023 proběhla veřejná debata s DobrObčany, kde byl prostor si myšlenku Dobrosadu vyslechnout a formulovat případné dotazy. Rozdali jsme odznáčky a prezentovali dotazník, jehož prostřednictvím sbíráme pohled veřejnosti a nové podněty k zapracování. Dotazník je zde a budeme moc rádi za jeho vyplnění, které zabere zhruba 5 minut!
Detaily projektu jsou v galerii a pro aktuální informace doporučuju sledovat Facebook Dobrosadu. Máme v plánu vytvořit propagační dobrosadí videospot, najít Dobrosadu patrona s vazbou na náš region a objevit se na několika obecních akcích s „kontaktní kampaní“. Uvítáme jakoukoliv pomoc. To nejjednodušší, co můžeš udělat, je říct o Dobrosadu známým, rodině nebo sousedům. Podpory, ať už má formu dobré rady, konstruktivní kritiky nebo poplácání po rameni, si moc vážíme.