Ať voní pressa z mezí i lesa

Bez kafe nedám ani ránu. Lépe řečeno, bez kafe jsem na ránu. Kafe je rituál. Kapesní pohoda. Oáza klidu, i když kolem řádí hurikán děti. Doma, stejně jako na cestách.

Ať voní, Flat Whity, turci a pressa,
z náměstí, předměstí, návsí i lesa.
Ať voní, ristretta, pressa…

Zpívá Bára Poláková v jedné své písni. A já jí dávám za pravdu. Ať voní! A nejen ve městech, v kavárnách a v obchoďácích, ale i ve stanech, v autech, v kempech, na horách, na mezích a na loukách! Pokud to máš podobně a z nesky už jsi vyrostl(a), třeba se Ti budou hodit osvědčené způsoby přípravy kafe v terénu…

  • Koťogo

Odjakživa jsme na výlety vozili koťogo. Moka konvičku, chceš-li. Název pochází údajně z maďarského kotyogó (což se dá přeložit jako vrkání) a dobře vystihuje zvuk, který se z konvičky ozývá, když je káva hotová. Vskutku jde o jakési klokotání, bublání. Konviček máme několik, naše nejoblíbenější je asi tahle Barazzoni, velikost na 3 kávičky. Malé, ale silné. Na probrání dvou znavených rodičů taková porce stačí a vercajk nezabere moc místa. Servírujeme si nejradši do malých nerezových hrnečků nebo (pokud neřešíme váhu batožiny) do nejmenších keramických hrnků ze Starbucks. Jedeme-li autem, vozíme i napěňovač mléka a mlýnek na kafe. Na horských přechodech pijeme kafe černé jako sám život, pomeleme zrnka do krabičky předem (mletí hrubší než na presso, jemnější než na filtr), případně trochu zaprasíme a přidáme Piknik z tuby. Mlaskáte správně, Piknika občas přidávám i doma 😇. Příprava vyžaduje vařič, stačí klasický campingaz.

 

  • Coffee Brewer Bag

S věkem lenivím. A když po ruce není tekoucí voda, se mi koťogo někdy straaašně nechce umývat od lógru. A tak vystupuju ze své lehce autistické komfortní zóny a zkouším nové postupy. Coffee Brewer Bag od výrobce The Brew Company slouží pro přípravu kávy přímo v sáčku, takže žádné mytí po dopití (pokud nechcete udělat refill a použít znovu, což taky jde). Jeden sáček = dva šálky kávy jako z French Pressu, cena cca 60 Kč. Stačí zalít horkou vodou a nechat přefiltrovat. Překvapilo mě, jak je výsledek voňavý a chutný. Existuje pestrý výběr z několika druhů (Honduras, Columbie…), vždy s popisem vlastností kávy a dané plantáže. Pro fajnšmekry mají na podobném principu přípravy i cestovní čaje.

  • Drip It

Můj největší objev posledních týdnů. Za značkou stojí dva Češi – Jirka a Tomáš, které sice neznám, ale za jejich výtvor jim uděluju gastro Oskara. K přípravě luxusního a voňavého filtru je totiž potřeba jen Drip It sáček obsahující 10 gramů namleté kávy, větší hrnek (třeba náš oblíbený plecháček od Kukanda) a horká voda. Zaliješ, tři minuty necháš přefiltrovat a sáček s lógrem vyhodíš. Neuklízíš žádný svinčík, jenom piješ Brazílii s nádechem oříšků nebo Nicaraguu s příchutí kandovaného ovoce. Slast. Garantuju, že když ochutnáš tohle, po rozpustné Jihlavance se smetánkou v plastu už nevzdechneš. Když zapomenu zásobu objednat předem, v Hudy je mají i skladem na prodejnách, do 30 Kč za jeden sáček.

Tip pro chronické uklízeče: Pokud jsi jako já a taky se Ti pohodička lépe vychutnává, když je všecko (včetně vařiče) sbalené, tak doporučuju pořádnou termosku. Do té si během balení uvaříme vodu a kávovou pohodu vyrobíme kdykoliv bez nutnosti operovat s vařičem. Za mě naprostý top značka Lurch. Pokud do ní uděláš ráno vařící nápoj, dá se usrkávat až někdy odpoledne, protože z termosky teplo skoro neuniká. Takže večer uvařený čaj je ráno pořád příjemně teplý. Podobně se studenou vodou, což se nám hodně osvědčilo v létě, když jsou vedra, voda za celý den nestihne zteplat.

Tip pro zvídavé:

  • Wacacco Cuppamoka – jakkoliv mi název evokuje hit Shakiry Waka-waka-ey-ey nebo spíš nějaké aztécké zaklínadlo, docela ráda bych si tuhle hračku vyzkoušela. Jde o cestovní kávovar na filtrovanou kávu. Není potřeba elektrika, jen mleté kafe, filtr a horká voda. Nádobka pak slouží jako termohrnek. Přijde mi to šikovné, ale zatím čekám na osobní recenzi od někoho důvěryhodného. O trochu draží mazlík v kategorii outdoorových kávovarů je Wacaco Nanopresso, který prý (jak název napovídá) připraví díky tlaku 18 barů kvalitní espresso. Aneb pořád je co objevovat…

P. S. Na poctivý Flat White nedám dopustit! Po všech uvedených variantách saháme zpravidla ve chvíli, kdy na dohled není žádná obstojná lokální kavárna, kterou bychom uspokojením vlastní závislosti mohli podpořit. Nebo taky v momentech, kdy potřebujeme kofeinovou infuzi neprodleně po probuzení a cesta ke kavárně by byla zbytečným ohrožením nálady v týmu…

 

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář