Bukovec – k nejvýchodnějšímu bodu Česka

Jak jinak si zapamatovat, kde leží nejvýchodnější bod České republiky, než jej navštívit?

Nálada v týmu je pro úspěšný výlet zásadní, proto doporučuji před nebo po výletě zastavit s dětmi u hotelu Kempa, kde je krásné venkovní hřiště. Vlastně ne hřiště, ale brána do pohádky! Děti se můžou proběhnout od Pinocchia k Bajajovi, od spící Růženky k jeskyni s drakem nebo se proplést pavoučím bludištěm. Areál je vybudovaný velmi citlivě – jednotlivá zastavení jsou vždy zaměřená na určitý stát a pro něj typickou pohádku a ekosystém (např. Ošklivé káčátko – Dánsko, Mrazík – Rusko…).  

Když si děti pohrají, je potřeba ještě kousek popojet autem směrem ke hranici s Polskem, těsně před ní odbočit doprava do kopce a auto nechat na parkovišti „Nejvýchodnější bod ČR“ na konci obce Bukovec.

Cíl: nejvýchodnější bod Česka

49° 33´ 02.10521“ N (severní šířka)

18° 51´ 33.31399“ E (východní délka)

 

Procházka není vůbec dlouhá (tam a zpět dohromady lehce přes kilometr), vede okolo ohrady s ovečkami, pak kolem (podmáčené) louky a nakonec lesní pěšinkou. Cestou je několik vkusných informačních tabulí o přírodní rezervaci Bukovec a o místním razovitém kraji a povaze Goralů. V lese je pár altánků přímo vybízejících ke snězení svačiny.

Povinností je fotka s kamenným památníkem dokumentujícím, že víc na východ se v ČR už opravdu jít nedá. Naše děti ale víc než nějaký balvan zajímala říčka Oleška, kamínky a šišky. V létě to může být vítané osvěžení, vše je pěkně ve stínu stromů. Taky se nám ujala hra „teď jsem jednou nohou v Polsku a jednou v Česku“, protože pěšinku lemují hraniční kameny. Vrátit se dá stejnou cestou nebo u cedule č. 5 uhnout vpravo a obejít louku z druhé strany.

Teplé jídlo mají v hotelu Kempa. Osobní zkušenost nemáme, ale přes sklo byl vidět menší dětský koutek, v nabídce je pár dětských jídel, tak bych se nebála to tady otestovat. 

Pokud děti nebudou po výletě dostatečně znavené, lze je dorazit na obecním edukačním hřišti. Zdatnější se mohou mrknout na stránky obce Bukovec, kde jsou doporučení k dalším/delším výletům v tomto východním cípu republiky.

Mapa výletu zde.

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář