Bunkr a rozhledna v Hošťálkovicích

V některých městech je panorama tvořeno věžemi kostelů, v Ostravě tuto funkci přebírají těžební věže a tovární komíny. Výhled od rozhledny v Hošťálkovicích však dokazuje, že to nutně nemusí být na úkor poetiky.

  • Procházka začíná u řeky Opavy, kde se mohou děti chvíli zabavit krmením kachen.
  • Trasa vede přes most po asfaltové cestě a kolem starého ovocného sadu stoupá poměrně strmě nahoru až k malé rozhledně v Hošťálkovicích. Na rozhlednu (či spíš vyhlídku) nevedou klasické schody, ale leze se tam po dvou žebřících, jako do kurníku.
  • Děti pravděpodobně víc než výhled na typické panorama Ostravy zaujme pěkné dětské hřiště. Jsou zde dvě lezecké stěny – jedna menší a jedna trochu větší, prolézačky, dřevěný domek se skluzavkou nebo trampolína.
  • Cestu je možné díky asfaltovému povrchu absolvovat s kočárkem, na odrážedle či kole, které se pak může hodit i při trénování na pumptrackové dráze.
  • Posedět se dá v dřevěném altánku nebo na lavičkách.
  • Pokud chceš trochu uspokojit objevitelské pudy, doporučuji odbočit z asfaltové cesty na úzkou pěšinku vedoucí na Hladový vrch k pozorovatelně civilní obrany. Tyto bunkry budované v 50. – 60. letech minulého století měly sloužit k obraně měst a strategických staveb před leteckými útoky. V Ostravě je takových pozorovatelen pět. Až na Hladový vrch se s kočárkem vyjet nedá, já jsem jej nechala „zaparkovaný“ pod kopcem.
  • Zpět od vyhlídky můžeš jít buď stejnou trasou nebo si procházku prodloužit a udělat okruh – pokračovat od hřiště Broskvoňovou ulicí a napojit se na cyklostezku „podjíždějící“ Hladový vrch.
  • Přímo vedle parkoviště u řeky Opavy je pro rodiče bistro U Dubu, kde čepují kofolu a pivo. Kousíček dál je Zmrzlina U Opavice, tam si na své přijdou zase děti. Za pořádným obědem, víc hogo fogo nabídkou a dětským koutkem lze zamířit do nedalekého Třebovického mlýna. Ani jedno nemám osobně vyzkoušené, znám jen z doslechu, neboť kovid degustacím prostě nepřál 🙂
  • Tip – cesta do hlubin pozorovatelny civilní obrany: Pokud patříš k nadšencům, kteří rádi lezou do těsných a temných prostor, je možné pozorovatelnu civilní obrany na Hladovém vrchu prozkoumat samostatně i zevnitř. Návod, jak na to, najdeš na stránkách spolku Pestré vrstvy.

Mapa procházky zde.

Tento výlet najdete spolu s dalšími tipy v E-booku 10+3 Ověřené výlety s dětmi v Ostravě, který jsem vydala ve spolupráci s Ověřeno rodiči.

 

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář