Filipka

Kraj kolem Jablunkova je moje srdeční záležitost. Možná je to tím, že ho znám méně a neznámé si člověk snadno idealizuje. Hory mi tam přijdou divočejší a nářečí líznuté polštinou bych mohla poslouchat před spaním místo pohádky.

Procházka od Chaty Hrádek (dá se dojet autem a zaparkovat, nasbírají se cenné výškové metry), kolem originální Zvoničky sv. Isidora k vrcholu Filipka (771 m n. m.) navíc splňuje všechny předpoklady pro pohodový rodinný výlet.

Parkování: zde u Chaty Hrádek

Mapa výletu zde.

Cestou jsou krásné výhledy, rozkvetlé louky, poetická Alej dobra, studánka, ohrady s kravami a ovcemi, stromová houpačka a horská chata Filipka s občerstvením (langoše, polévky, pivo), vnitřním i venkovním posezením. My narazili i na pojízdnou prodejnu sýrů.

Terén stoupá mírně do kopce a je zvládnutelný i s kočárkem, naše Dvojka se pohybovala většinu trasy na dětském odrážedle. Na cestě není šotolina nebo velké kamení, ale povětšinou asfalt nebo udusaná hlína. Celkem se našlapou zhruba 4 kilometry.

Na rozdíl od některých horských výšlapů se jedná o fakt pohodový výlet, kdy není třeba nikoho přesvědčovat, uplácet ani poponášet (výjimečně ani kočár :).

Na vrcholu Filipka je altánek a trojmezní kámen (obcí Nýdek, Hrádek a Návsí).

 

 

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář