Horečky

Šli kolem malinových pasek, kolem louček plných modrých hořců, kolem pasek červených jahod. Raškovi museli dojít až nahoru na vrchol kopce nebo hory. Dál se už jít nedalo, tam už bylo jenom nebe. Otec si to pochvaloval: „Tady se mi dýchá nejlíp. To je panečku luft.“ (Ota Pavel, úryvek z knihy Pohádka o Raškovi).

Jak úvodní text napovídá, výlet se točí kolem Skokanského areálu Jiřího Rašky. Od vrchního můstku je impozantní výhled na Frenštát pod Radhoštěm, rodiště slavného olympionika.

Parkujeme a vyrážíme zpoza restaurace Rekovice. Povinnou zastávkou je hned ze startu odbočka ke Zvoničce, odkud je krásně vidět rozhledna na Velkém Javorníku. Kolem dětského hřiště pokračujeme po naučné stezce Beskydské nebe dolů z kopce až k Valašské hospodě U Janíka. Celý úsek vede po asfaltu a je vhodný i pro kočárek. Zpátky se ale musí stejnou trasou.

Od Janíka lze scházet přes Mařenčinu studánku nebo přes Pomník Břetislava Bartoše k řece Lubině., podél které se dojde ke spodní části skokanského areálu. Zpět, zpátky k Rekovicím, vede 428 schodů, cestu zpříjemní Lvíčkův kvíz.

Nahoře u Amfiteátru se nachází supr venkovní expozice Život v korunách stromů – dřevěná lávka s informacemi o ptácích a hmyzu. Můžete si třeba zkusit sednout do ptačího hnízda. Vstup na lávku je zdarma, ale pozor, atrakce má otevírací dobu, pro aktuální info zkontrolujte FB Beskydské nebe.

Jak je to na výletě s jídlem? A s kafem? Dokonalou polohu i nabídku mají Rekovice přímo na Horečkách. Na děti jsou tu zvyklí, nenechte se znervóznit elegantním interiérem. Jednou jsme si tady se skupinou maminek objednaly pro ratolesti asi dvacet babyccin (z nichž asi tři skončily vylité na podlaze terasy) a v pohodě, myslím, že pan číšník harakiri nespáchal…  Z venkovní terasy je vidět přímo na dětské hřiště, to rodiče umí ocenit. O víkendech tu ale bývá delší čekací doba na jídlo.

Výhodu v podobě venkovní terasy a dětského hřiště na dohled má také nedaleká Valašská hospoda a restaurace U Janíka. Na obou místech moc dobře vaří, v nabídce najdete často valašské speciality.

Horečky jsou ideální startovní místo pro výšvih na Velký Javorník. Tato trasa na vrchol je ale místy dost strmá, malé děti bych tudy netahala (nenechte se zmýlit idylicky vypadajícím začátkem, který vidíte od Zvoničky :). Pokud se ale jeden z rodičů chce „zničit“, zatímco druhý bere děti na výlet, je to ideální varianta.

Mapa výletu zde.

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář