Hukvaldy

Přestože rodiště Leoše Janáčka o slunečných víkendech doslova praská ve švech a reklamu nepotřebuje, byl by hřích nezmínit, jak pěkná místa ukrývá. Výlet na Hukvaldy může mít mnoho podob, záleží, jaký si jej uděláte… Aneb jak říkal Janáček: Čím dušu sytíš, tím překypuje.

  • Srdcem Hukvald je obora rozkládající se pod zříceninou hradu. Vstupní brána je hned naproti kostelu. Pozor, obora není otevřena nonstop (s dětmi se ale patrně do otevírací doby trefíte). Mezi listnatými stromy se pasou daňci a mufloni, při troše štěstí na ně narazíte. V ohradě se pohybují divoká prasata.
  • „Hukvaldské minimum“, které by neměl minout žádný návštěvník, je bronzová socha Lišky Bystroušky – památník premiéry stejnojmenné opery místního rodáka Leoše Janáčka.
  • Na místě volíme trasu podle nejslabšího ve skupině. Se spícím miminkem v kočárku si můžete dopřát nerušený výšlap k hradu i procházku oborou (viz mapa). S méně zdatnými chodci chodíme třeba jen od brány (po NS Janáčkův chodníček) k místu U Potůčku. A někdy se přijedeme do obory jen válet ve spadaném listí a zůstaneme u amfiteátru, kde na pódiu hrajeme divadlo.

Děti se moc rády schovávají do dutých stromů podél cesty, hledají kaštany a žaludy. Snaží se chovat tiše, aby nevyplašily daňky a jeleny. Zkrátka každý si přijde na své. Hrad je samozřejmě v sezóně také otevřen pro historie chtivé návštěvníky.

  • Cesty v oboře jsou asfaltové a vhodné i pro městský kočárek. Nemělo by se tu ale jezdit na koloběžce, na kole či bruslích.
  • Kdo chce nasát atmosféru Hukvald, aniž by se prodíral davy v oboře, doporučuji vydat se po NS Leoš Janáček očima dětí. Ze zvoničky na Vrchách v Dolním Sklenově nebo z Janáčkovy lavičky uvidíte (nejen) zříceninu hradu jako na dlani. Cestou jsou i dva hudební dendrofony. Osmikilometrová trasa ale bohužel není vhodná pro kočárky.

Koláče – lopaťáky ulovíte nejlépe v Hukvaldské pekárně (poznáte ji podle vůně a také podle zástupu lidí). Na zákusek a kávičku si skočte „do ráje“ s venkovní teraou (kavárna Ráj na Zemi), na teplé jídlo máme ozkoušenou restauraci U Richarda v Rychalticích, ale hodně restaurací je přímo na Hukvaldech. Dětem se určitě zavděčíte návštěvou areálu Tropic Hukvaldy plného zkamenělin, kaktusů, mluvících papoušků, sbírek hmyzu… Z velké části je expozice krytá, takže sem můžete i při nepřízni počasí.

Mapky jsou k vidění tady.

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář