Květnové objevy

Letošní zima, která plynule přešla v ještě větší zimu, se v květnu konečně rozhodla kapitulovat a my jsme vylezli z nory. Ne, že bychom půl roku seděli doma (to by mi asi švihlo), ale nějak nebyla morálka a čas objevovat nové cíle. Spíš jsme se drželi míst notoricky známých. Netajím se tím, že funguju na sluneční pohon. Jak vyleze slunce, můžu skály lámat, dříví štípat, svačinky chystat a výlety plánovat od rána do večera. A tak jsme si v květnu konečně spravili objevitelský absťák. Tady jsou místa v okolí, co rozhodně stojí za návštěvu.

  • Expozice „Beskydy – příroda a lidé” na Frýdeckém zámku

Tohle byl za mě objev měsíce! Nechápu, že jsme tu nebyli dřív. Pár lidí mi už sice říkalo, že máme na zámku pěknou výstavu, ale návštěva expozice Beskydy – příroda a lidé předčila má očekávání. Obrážíme Domy přírody po celé republice a přitom máme pod nosem počin v podobném duchu. Několik sálů věnovaných životu v Beskydech Tě posadí na zadek. Krásně zpracované informace o tom, jak je člověk propojený s přírodou a do toho interaktivní prvky, které zabaví děti (takže si pár těch informačních tabulí možná stihneš i přečíst, nebo aspoň vyfotit). Děti můžou skládat puzzle, pouštět si zvuky zvířat, navštívit v jeskyni netopýra nebo si zahrát zvukové pexeso. Bavit je bude i objevování vycpaných zvířátek citlivě posazených do jednotlivých ekosystémů – pole, voda, les, hospodářství… Pro návštěvníky jsou připraveny střípky z mnoha oblastí (mineralogie, botanika, geologie, etnografie, zoologie aj.), které dohromady skládají pestrou mozaiku Beskyd a okolí 💚. Sem budu odteď povinně posílat každou přespolní návštěvu! A zajdu si sem bez dětí, ať si taky můžu v klidu pohrát!

  • Hernička v parku, Příbor

Krásný prostor pro děti i rodiče vznikl v Příboře. Hernička v parku je šitá rodinám na míru. Návštěvu můžeš spojit s procházkou v zahradách piaristického kláštera nebo s posezením na originální Freudově pohovce před jeho rodným domem 😉.
V herničce jsou:
✅ Skluzavky a prolízačky
✅ Molitanová maxi stavebnice
✅ Jezdítka, odrážedla
✅ Kuchyňka s vybavením
✅ Knížky, hry a hlavolamy
✅ Koutek s kuličkovým bazénkem pro nejmenší děti
✅ Několik přebalováků, nočníků, krmících židliček
✅ Dobré kafe
✅ Bohatý výběr svačinek a mlsání (tousty, biosauři, minipiškoty, kapsičky, linecké, perníčky)
❌ Pozor, neberou karty
Trefili jsme asi dobrou dobu, byli jsme tu sami. Ale prostor je velký, snese bez potíží i větší návštěvnost. Ideální místo na pořádání dětských oslav.

  • Bistro Gigula na hřebeni Soláně
Stylové horské bistro s originálním hřištěm vzniklo na hřebenu Soláně – Bistro Gigula. Nenáročnou procházku k němu od hotelu Čarták (kde se dá zaparkovat) zvládnou nejmenší chodci i kočárky. Jen se připrav na to, že budeš na výletě asi víc jíst, než chodit, protože lákadel je spousta – s borůvkovými knedlíky v čele. Krasný interiér, veliká okna, slunečná terasa a lehátka úplně svádějí k tomu, dát si kafe nebo aperol 😇. Uvnitř mají kachlová kamna, dřevěný interiér a obrovská prosklená okna, ze kterých je bombastický výhled. A taky mini dětský koutek. Pár hraček, ale na snězení polívky v klidu to bohatě stačí. Dá se dojít až na vyhlídkové místo sem.
Na výchozím místě na Čartáku je další parádní dětské hřiště. A zase knedle s borůvkama 🫐🙈 Gastrovýletům s plným pupkem a spokojenými dětmi zdar!
  • Chaloupka Příslop

Chaloupku Příslop na hřebeni nad Velkými Karlovicemi, coby kamenem dohodil od Sedla Příschlop, jsme si zamilovali. Lišky tu dávají dobrou noc, elektriku ani signál tu nečekej a teplou vodu si musíš vyrobit. Na druhou stranu díky solárům dobiješ mobil a posvítíš si lampičkami, takže příjemný kompromis mezi romantickým stanem a komfortním hotelem. Topíš v kamnech, vaříš na plynu ve světnici, spíš ve třech ložnicích po cca 5 lidech (tři rodiny se vlezou na pohodu, i s nadstandardním počtem dětí). Místo wifiny hraješ deskovky a koukáš do lesa 🌲🎲.
Zažili jsme tu jaro i podzim, azuro i déšť, pomněnky i houby a obojí má své kouzlo. Ke kapličce na Štrčkovou nebo na Stratenec dojdeš pěšky i s dětmi, zdatnější turisté to zvládnou klidně po hřebeni až na Kohutku nebo na opačnou stranu na Veľký Javorník (ten slovenský).

  • Stratenec

Pozri a spočni. Tak praví nápis na dřevěné lavičce na vrcholku Stratenec (1055 m n. m.). A má pravdu. Výhledy vezmou řeč a vítr z plachet snad každému. Nádech, výdech. Jak malý je člověk proti horám. A jak velké věci i přes svou malost dokáže. Fascinující. Dostaneš se sem z výše jmenované chaloupky, ze sedla Kohútka nebo od chaty Bačkárka v osadě Kasárne. Na vrcholové plošince je vyhlídková věž, přístřešek, betonový kříž a pár laviček.

  • Stezka valašských strašidýlek

Do Velkých Karlovic bych se mohla vracet pořád. Kulíškova stezka, kardiostezka Doktora Elingera, Stezka Portáše Maliny, kavárna La Šiška nebo nedaleký Valašský Balaton aka jezero na Stanoch – to jsou výletní cíle, které nestárnou a ode mě je znáte velmi dobře (pokud ne, projdi web a hledej Valašsko). I když tenhle kout Moravy pro nás není novinkou, pořád je co objevovat. Stezka valašských strašidýlek přímo nad hotelem Lanterna je zastávka na 15 minut. V lese se tu schovává Klekánice, Polednice, Čert a další strašidla a dospělí rozhodně ocení pěkný výhled na údolí Karlovic 💚. Obzvlášť navečer to tu musí být idylka…

  • Hotel Horal

Wellness hotel Horal ve Velkých Karlovicích asi není třeba dlouze představovat. Vede sem Kulíškova stezka, výborně tu vaří, aquapark je luxusní, ale úplně nejvíc člověk s dětmi ocení dětský koutek. V létě je ohrádka s hračkami a skluzavkou umístěná přímo na slunné terase (navíc se z ní nedá utéct 🤭), mají tu i dětské menu nebo dětskou porci vývaru… Ve svahu za hotelem je moc pěkné venkovní hřiště a nedaleko ohrada (při troše štěstí s ovečkami). A to řezané pivo, ach🍺!

A pak tu mám ještě jeden fenomén, který se nám dost rozfrčel, a tím jsou SMYSLOHRÁTKY. Koncept zkoumání všemi smysly mi přijde naprosto skvělý. Smyslohraní rozvíjí tvořivost, fantazii, motoriku, jazykové, kognitivní a další dovednosti. (Nedivila bych se, kdyby pomáhalo i proti padání vlasů nebo plochým nohám). To vše ovšem za předpokladu, že z toho následného bince nemá rodič tik v oku! Rozsypávat, přehrabovat, přesýpat, zakopávat, nalívat, kropit a stříkat je prostě tak nějak lepší mimo vlastní domácnost. Proto ráda vyrážím na podobné akce do terénu. Co se věku týče, chodím s tříleťákem, ale je to individuální – dovedu si představit, že se zabaví děti cca od roku a půl až po předškoláky, záleží, jak velkou pohodu od návštěvy herničky čekáš. V okolí Frýdku – Místku registruju tato tři místa:

  • Smyslohraní s Kačkou – Kačku jsme si pozvali přímo k nám do Spolku maminek v Dobré. Přijela s perfektně nachystaným dopoledním programem plným vodních perel, kakaového bahna, písku, pomůcek, pěny…Nnajdeš ji na IG jako @smyslohrani_s_kackou a na její lekce se můžeš aktuálně vypravit do Malenovic, Havířova a Nového Jičína. A dobrá zpráva pro Frýdek a okolí – Kačka bude otevírat obchůdek a hernu přímo na frýdeckém náměstí! První lekce už snad od července!
  • Půjčovna hraček – Ostravskou pujcovnahracek asi znáš. Koncept půjčování her, stavebnic a hraček vychvaluju, kudy chodím. Ale ne každý ví, že Jana a Katka pořádají ve svém showroomu v centru Ostravy taky tematické smyslohrátky pro děti! Holky jsou neuvěřitelné srdcařky plné originálních nápadů, herničky jsou vždy na určité téma (včely, Velikonoce, doprava, barvy…). Doporučuju chodit po výplatě, protože spoustu pomůcek a materiálu si na místě lze zakoupit a garantuju, že s prázdnou neodejdeš.
  • MamaBe – úžasný prostor ateliéru ve Frenštátě pod Radhoštěm, který se pod rukama kreativní Markéty proměňuje v dětskou herničku. Můžeš se těšit na různá témata (zvířata, dinosauři, holčičí svět…) i materiály (vodní perly, obarvená rýže, dřevěné vkládačky, gumová zvířátka, plastelína aj.). Maminky si můžou v klidu vypít kávičku, popovídat s kamarádkou. Pokud ovšem nebudou příliš zaneprázdněné bagrováním kuskusu nebo skládáním zátiší z kamínků a zvířátek. Aktuální termíny najdeš tady.

Pokud oceníš další inspiraci na výlety, muzea, akce a aktivity na severu, prozkoumej náš Facebook nebo Instagram, kde se to tipy jen hemží 💚.

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář