Ladná Čeladná

Obec Čeladná je takové malé beskydské Beverly Hills. Poloha v samém srdci hor a široká nabídka služeb z ní dělá zkrátka dobrou adresu. Byl by hřích se tady alespoň neprojít, když už na pár dní neubytovat. Atraktivních procházek se odtud dá podniknout víc než dost.

 

Sedmdesát podzimků

na skráň padne

mladistvému staříku

na vsi ladné:

Žij valašský slavíku

na Čeladné!

(Pozdrav, Petr Bezruč)

Vesnice pod nejvyššími vrcholy Beskyd jsou protkané sítí tras značených siluetou hlavy medvěda – lze se tedy procházet „po medvědích tlapkách„. Jedna z nich, Zaječí stezka, vede i okolo Čeladné. Na naše malé chodce by ale její trasa (přes 11 km) byla příliš dlouhá, proto jsme si ji trochu upravili.

  • Parkujeme na náměstí na Čeladné. Pokud by bylo plno, další parkovací místa jsou zde.
  • Projdeme myší dírou v rohu náměstí a vynoříme se u parádního dětského hřiště. Taktiku nechávám na vás, zda tu děti necháte řádit teď nebo až na konci výletu, každopádně tohle je ten pravý čas koupit si kávu s sebou v jedné z kaváren na náměstí (třeba v kavárně Zelenkava). Děti mají hřiště, rodiče kávu, spravedlnost musí být.

  • Dále sledujeme zelenou medvědí značku vedoucí okolo školy směrem k řece Čeladence a proti proudu pokračujeme dál.

  • Zhruba po kilometru a půl se od zaječí stezky odpojíme a pokračujeme něco přes kilometr, než se na ni zase napojíme. V tomto neznačeném úseku jsou překrásné výhledy na Beskydy (Lysá, Smrk, Kněhyně, Skalka, Ondřejník), bonus jsou ohrady s koňmi a ovečkami.
  • Závěr trasy vede opět po zaječí stezce, kolem Mlékárny Čeladenka, kde prodávají krom mléčných výrobků také výbornou zmrzlinu (jen předem zkontrolujte otevírací dobu, ať pak narychlo nesháníte slíbenou ledovou odměnu na náměstí jako já).

  • Trasa vede zčásti po kamínkové cestě kolem řeky, zčásti po asfaltových, málo frekventovaných cestách a je vhodná pro kočárky (golfky by mohly mít v úseku kolem řeky trochu potíže).

Kdykoliv jsme poblíž, nenecháme si ujít návštěvu Kavárny Kovárna, i když baby friendly bych ji nazvala asi jen v létě, kdy se dá opalovat v lehátkách venku před podnikem.

Jak název napovídá, do Beskydského Rehabilitačního centra můžete přijet na masáž, zábaly, do solné jeskyně nebo pobyt ve tmě. Nicméně příjemnou procházku nabízí (jak pro klienty, tak pro veřejnost) i samotný areál s vyhlídkovou věží, hastrmanovým rybníčkem, kavárnou, fontánou, relaxační pyramidou nebo výběhem pro kozy. Více o areálu BRC čtěte zde.

Mapa procházky kolem Čeladné je tady.

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář