Landek – pohled shora (do) dolů

Říká se, že kdo minul Landek, minul Ostravu. Pod stejnojmenným kopcem se tu rozkládá největší hornické muzeum v republice, ale také volnočasový areál nejen pro rodiny s dětmi. Vydej se po stopách lovců mamutů třeba až do hornických šachet…

  • Pouhých 280 m vysoký vrch Landek najdeš na soutoku řek Odry a Ostravice. Překlad jeho názvu z němčiny je doslova „roh Země“ (Land Ecke). Ve dvacátých letech minulého století zde bylo objeveno archeologické naleziště – přes 30 000 let staré sídliště lovců mamutů z doby kamenné, které připomíná socha Petřkovické venuše nebo Dětské hřiště Mamut.
  • Zdejší bývalý důl Anselm je nejstarší štolový důl na Ostravsku. Nyní lze v rámci placené prohlídky sfárat pod zem nebo navštívit typické řetízkové šatny horníků. Expozice je vhodná spíš pro starší děti (cca od 6 let). Mnoho hornického náčiní (jako třeba razící technika nebo důlní vláčky) je však vystaveno před samotným dolem a přístupno bezplatně. Jízdy důlním vláčkem probíhají od dubna do října.
  • V areálu Landek Parku je i ohrada s kozičkami nebo stará lokomotiva, vděčné to cíle dětských objevitelů.
  • Před (aktuálně zavřenou) hospodou Harenda U Barborky je menší dětské hřiště a kolotoč.
  • Za krásným výhledem na Ostravu se dá po NS NPP Landek vystoupat k rozhledně Landek. Lze jít buď celou trasu podél řeky až do Koblova (na cyklostezce bývá zejména v létě dost rušno) a pak k rozhledně, nebo si cestu podstatně zkrátit prudším výstupem do krátkého kopce hned za výchozem uhelné sloje. Stezka od rozhledny zpět do areálu Landek Parku vede pak částečně po žluté turistické značce, cestou se dá posedět v dřevěných altáncích.
  • Občerstvení typu pivo-limo-párek je v areálu víc, např Buffet Landek, Bistropen nebo Občerstvení U Ledňáčka. Otevřeno bývá zejména během výletní sezóny, před návštěvou doporučuji zkontrolovat aktuální info na internetu. Poslední zmiňovaný podnik bude mít u dětí asi největší úspěch, neboť se před ním nachází voliéra s několika veverkami.
  • TIP na indoor zábavu: Od května do října je v areálu otevřeno Akvárium Landek, které nabízí expozici sladkovodních ryb žijících nejen v řece Odře (kapři, štiky, okouni, pstruzi, sumci, jeseteři).

Mapa výletu zde.

Tento výlet najdete spolu s dalšími tipy v E-booku 10+3 Ověřené výlety s dětmi v Ostravě, který jsem vydala ve spolupráci s Ověřeno rodiči.

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář