Myslíkovské Lurdy

Nabízím tip na příjemnou, nenáročnou procházku vhodnou i pro malé děti. Rodiče se pokochají, děti unaví, ale nesedřou.

Kde: Palkovice – Myslík, severní Morava

Výchozí místo: Přímo naproti kaple Panny Marie Sedmibolestné v obci Palkovice – Myslík je asfaltová cesta do kopce (když přijíždíte od Frýdku-Místku, odbočíte u kostela vpravo). S menšími dětmi, které už chodí, ale ještě ne vždy požadovaným směrem, bych se (podobně jako já) vyvezla po této asfaltce až nahoru na kopec k místu, kde se příjezdová cesta od kostela napojuje na naučnou stezku Janáčkův chodníček (sem). Parkovat se dá na trávě vedle silnice, vleze se sem několik aut.

Mírně zdatnější skupinky mohou zaparkovat přímo u kaple Panny Marie Sedmibolestné a kopeček vyšlápnout. U této varianty je po pár metrech po pravé straně bonus v podobě venkovního dětského hřiště (kolotoč, pár prolézaček, skluzavka). 

Trasa:  „Cílem“ (pokud samotná procházka není dostatečný cíl) je vyhlídkové místo Myslíkovská vyhlídka, odkud je za jasné viditelnosti vyloženě královský pohled na panorama Beskyd. Popojdete-li o dalších cca 200 m alejí dál (a minete tři lesní strašidla), ukazatel vás pošle strmě dolů z kopce k Bačovu potoku, kde se nachází poutní místo Myslíkovské Lurdy. Když je mokro, tento strmý úsek dost klouže. Dole je pramen a skalní kaplička se sochami panny Marie a svaté Bernadety. Cesta zpátky k autu vede stejnou trasou, celá procházka (tam i zpět) má zhruba kilometr a půl. Jdete-li od kaple Panny Marie Sedmibolestné na Myslíku, jsou to celkem kilometry tři. Můj dvouleťák ušel kratší variantu bez mrknutí oka tam i zpět. Trasa se dá přizpůsobit kondici skupiny a natáhnout o libovolný kus naučné stezky Janáčkův chodníček.

Příběh: Ke konci druhé světové války se prý rodina Jana Bělunka z Ostravy úpěnlivě modlila, aby přežila jeden z těžkých anglo-amerických náletů na město. A jejich prosby byly vyslyšeny. Se svou vděčností se pan Bělunek svěřil faráři a ten mu poradil vystavět kapličku právě zde, nad Palkovicemi. Kaplička byla vysvěcena v roce 1946. V roce 1948 pak přibyla ještě dřevěná zvonička. 

Nosítko nebo kočárek? Trasa od auta se dá jet i s kočárkem, ale dolů k Lurdám už je to jen na pěšky nebo na nosítko. Je to ale odbočka okolo 50 m, tak bych se nebála nechat případně kočár na stezce a k prameni jen odskočit. 

Občerstvení: přinést vlastní sváču a povinně sníst na kochací lavičce na Myslíkovské vyhlídce! ☺ 

Mapa výletu zde.

 

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář