Obora Sovinec

Nejnavštěvovanější oborou jsou v podbeskydí bezesporu Hukvaldy (o kterých píšu podrobně tady). Kdo ale upřednostňuje klid a ticho před možností dát si na výletě výběrovou kávu, zamíří možná raději pozorovat zvěř do obory Sovinec ve Fryčovicích…

  • Místní myslivecký spolek se specializuje na chov Jelenců viržinských (běloocasých), kterých je v oboře 130 kusů! Při procházce určitě některé jelence uvidíte, záleží, jak moc blízko se k nim dostanete. Někdy se potulují na horizontu okolních kopečků nebo v nedalekých remízcích, ale můžete je potkat i pěkně zblízka u krmelce.

  • Parkování pro pár aut je přímo před bránou do obory. Tady záleží, jak svou výpravu pojmete. Buď se dá brána otevřít a vy můžete bezpečně (ale trochu nudně) vstoupit. Anebo zvolíte přístupovou variantu (tzv. „na Saturnina“) po kovovém žebříku – jako my, když jsme zde byli poprvé a nevšimli jsme si, že řetěz stačí odmotat a lezli jsme krkolomně dovnitř ověšení výskajícími dětmi… Každopádně žádný strach, ve všední dny bývá brána zpravidla odemčená.

  • Ještě před vstupem do obory je ohrada a v ní různá drobná zvířata, která měla u dětí také úspěch.
  • Oborou pak vede naučná stezka, doporučuji si jednotlivé tabule pročíst, jsou zde například informace, jak se chovat v období, kdy jeleni mají mladé.
  • Jakou trasu oborou zvolíte, je na vás, částečně vás povedou vyšlapané stezky, částečně altánky a lavičky, které se noří zpoza kopečků. Výhledy jsou při dobré viditelnosti bezvadné.

  • Kočár bych nechala doma, ale v případě potřeby by se s terénnějšími kolečky jet dalo (trasa vede po loukách a po šotolině).

Na tenhle výlet se rozhodně vyplatí vzít si hodně velkou svačinu a využít pěkných posezení a altánků v oboře. Teplé jídlo lze vyřešit v hospodě U Richarda v nedalekých Rychalticích – mají terasu a menší dětské hřiště. Jezdí se sem ale hlavně na maso a zvěřinu.

Kamarádky s malými dětmi si pochvalují krytý bazén v Brušperku. Zatím jsme se sem nedostali na osobní náštěvu, ale v merku jej máme už dlouho. Bývá tady prý prázdněji než v Aquaparku na Olešné. Málo se také ví o malém, ale příjemném venkovním koupališti Trnávka.

Mapa procházky je tady.

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář