Okolí Žítkové s dětmi


Warning: Undefined array key "src" in /data/web/virtuals/273985/virtual/www/domains/jaktajedle.cz/wp-content/plugins/envira-gallery/src/Functions/image.php on line 369

Warning: Undefined array key "src" in /data/web/virtuals/273985/virtual/www/domains/jaktajedle.cz/wp-content/plugins/envira-gallery/src/Frontend/Gallery_Markup/Item.php on line 328

Warning: Undefined array key "src" in /data/web/virtuals/273985/virtual/www/domains/jaktajedle.cz/wp-content/plugins/envira-gallery/src/Frontend/Gallery_Markup/Item.php on line 340

Warning: Undefined array key "src" in /data/web/virtuals/273985/virtual/www/domains/jaktajedle.cz/wp-content/plugins/envira-gallery/src/Frontend/Gallery_Markup/Item.php on line 346

Warning: Undefined array key "src" in /data/web/virtuals/273985/virtual/www/domains/jaktajedle.cz/wp-content/plugins/envira-gallery/src/Functions/image.php on line 369

Warning: Undefined array key "src" in /data/web/virtuals/273985/virtual/www/domains/jaktajedle.cz/wp-content/plugins/envira-gallery/src/Frontend/Gallery_Markup/Base.php on line 436

Vysoko v kopcích Bílých Karpat prý žily ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Léčily, radily, pomáhaly, věštily. Dovednosti si předávaly z generace na generaci. Kraj kolem Hrozenkova a Žítkové je svérázný, jako jeho nářečí a lidé. Láká na divokou přírodu, orchidejové louky a hluboké lesy.  Do oblasti ověnčené pověstmi jezdí mnoho návštěvníků hledat pravou podstatu svého bytí… Děti na celou magičnost legendy o žítkovských bohyní pravděpodobně hodí zcela nemagický bobek a zajímat je budou spíš čerstvé pagáče a kozy pasoucí se všude kolem. Na rozjímání během dovolené nejspíš nebude čas a uzemnění díky bosé chůzi ranní rosou zažiješ maximálně když Ti do boty vleze slimák.

Pokud se však touto vidinou nenecháš odradit, můžeš v oblasti Moravských Kopanic navštívit i s dětmi moc krásná místa. A o nich je tenhle článek. Ne o promlouvání ke své jóni, trhání divokých bylin za úplňku nebo otevírací době Muzea poslední bohyně, ale o místech, kde děti můžou beztrestně běhat, zatímco rodiče se možná stihnou zhluboka nadechnout, na chvíli zastavit a rozhlédnout.

Kde bydlet?

 • Romantici určitě ocení Maringotku Pod Březovým hájem (potažmo její o trochu menší sousedku maringotku Na pastvině). Na postel a vysunovací lůžko se nás pohodlně vešlo všech pět (2 dospělí a 3 děti). Je ale fakt, že jsme zvyklí se tulit. Maringotka stojí v nádherném údolí Vápenice, kolem se pasou ovečky, noční koncerty pořádají cvrčci, na záchod se chodí do kadibudky a snídá se na terase s výhledem na okolní kopce. Tady je svět v pořádku. Tady lidem věří, že když si rezervují pobyt, tak přijedou odpočívat. Není na to potřeba žádná záloha. Vybavení je skromné a přece tu naprosto nic nechybí. Je to boží, zkus to. Navíc Tě určitě potěší cena, která má daleko do glampingových minimalistických budek za maximální peníze.
 • Větší skupinky může zaujmout chalupa Vyškovec-Vlčí s úžasnou paní majitelkou, která nadchne pro udržitelný způsob života i nejzatvrzelejšího ekoskeptika 🙂 Děti tu byly jako v ráji. Pokoje jsou vyzdobené obrázky postav z Večerníčků, v jídelně velká herna a domeček pro děti, paní domácí měla solidní zvěřinec (po dohodě nám nabídla podojit kozu a ukázala výrobu domácích sýrů), venku ohniště, písek, různá jezdítka a velikou zahradu. V noci nás chodil navštěvovat ježek, na střeše soláry, oddělené trubky s vodou (pitná a užitková na nádobí) – inspirativní po všech stránkách. Skvělá základna pro výlety po okolí.

Kam na výlet? 

 • Procházka přímo ze Žítkové k odpočívadlu u Hajtmanů a zpět (trasa zde). Nenáročná pětikilometrová procházka je instantní exkurze tajemným krajem. Krátká, ale intenzivní. Vítr na kvetoucích loukách Ti rozfouká vlasy a hloubka údolí Tě donutí zamyslet se nad hlubinami vlastní duše. Namlsáš se lesních jahod, vyděsíš užovku v příkopě, potkáš krávy, pohladíš klasy ječmene. U Hajtmanů si dáš kávu, domácí limonádu nebo čerstvý chleba a děti Tě nebudou rušit v jeho vychutnávání, protože houpajíc se v síti olizují nanuka. Takové ozdravné procházky by měly být povinné několikrát ročně. Lidi by se víc usmívali. Bohyně nebohyně.
 • Sýr od kapličky je rodinná farma nedaleko muzea poslední žítkovské bohyně, kterou si nenech ujít. Jednak je to krásné místo, samotná chaloupka má střechu ze stébel slámy a pasou se u ní ovce A za druhé mají v nabídce čerstvé pagáčky, koláče, sýry, domácí limonády i prosecco. Poseď, vychutnej, pouvažuj nad nesmrtelností chrousta. Nikam se nehoň. Třeba Tě překvapí, jak dlouho děti zabaví teplý škvarkový pagáč. Podobně jako u Hajtmanů doporučuju zkontrolovat předem otvírací dobu, je omezená, ušetři si zklamání.
 • Hřiště a perníková chaloupka u Penzionu Žítková – Penzion asi funguje jen sezónně, nevím, uvnitř jsme nebyli. Přivedla nás sem keška a překvapilo nás pěkné hřiště na kuří nožce spolu s opravdickou perníkovou chaloupkou.
 • Machnáč – další z nenáročných procházek překrásnou karpatskou krajinou, tentokrát po hřebeni a s výhledem na Slovensko. Celkem 4 kilometrový výlet (cca 2 km tam a dva zpět, trasa zde) začíná u hraničního přechodu Vyškovec/Chocholná Velčice a vede přímo za nosem až ke kříži na Machnáči, odkud je parádní výhled na všechny strany.
 • Ekosady Komňa mě zprvu moc nelákaly. Co tam s dětmi, říkala jsem si. Navíc jsme si o návštěvu museli zavolat a domluvit se na určitý čas. Nakonec z toho byl řádný shopping bio povidel, hruškové klevely, demižonu s moštem a taky ovocného špiritusu. Mňam! Dozvěděli jsme se, že všechny produkty se v maličké rodinné firmě dělají ručně. Pak jsme si na vlastní pěst prošli okolí – krátkou stezku s naučnými cedulemi a modely ptáčků nebo hmyzu, u toho křoupali koupené křížaly. Asi bych sem nejela vyloženě cíleně s očekáváním půldenního programu, ale jako zastávka rozhodně příjemné místo.
 • Pokud máš vztah k ekologii, přírodním zahradám či sadaření, mohl by být příjemnou zastávkou Hostětín. V místním centru Veronica mají ukázkovou zahradu, na které se už tedy podepsal věk a hodně věcí je zničených, ale minimálně se tu dá koupit výborný místní mošt! 🙂 Od zahrady se dá sadem projít k některým sochám v přírodě, info na webu centra Veronica.
 • Jaká by to byla návštěva tohoto kraje bez procházky k rozhledně na Velkém Lopeníku… My vyrazili od chaty Jana, kde se dá pohodlně zaparkovat a děti před ní ocení dřevěné sochy zvířat a postaviček (pravda, trochu ohlodané zubem času). K rozhledně na Lopeníku jsou to 4 kilometry, plus další 4 zpět stejnou cestou, tady je trasa. Šli jsme s terénním kočárkem a nebyl problém, jen je to místy do kopce.

Kde se zastavit cestou?

Od nás ze severní Moravy je to na Žítkovou zhruba dvě hodiny, tak vítáme možnost rozdělení cesty krátkou procházkou. Pokud to máš stejně, zkus mrknout do mapy na tyto cíle:

 • Brána Bílých Karpat – jde o projekt z roku 2021, jehož součástí jsou troje dveře v krajině, jakýsi pomyslný vstup do Bílých Karpat. My se vydali k těm u vesnice Maršov (část obce Uherský Brod). Dveře najdeš na mapě tady, prošli jsme se k nim z Maršova (od Střediska environmentálního vzdělávání, mrkni na Google mapy).
 • rám v krajině u obce Liptál – vyhlídka nad obcí Liptál (mapa), procházka z centra obce kolem evangelického kostela a vzhůru se dá zvládnout i s kočárkem, jeden směr měří cca 2 km, detaily v brožuře Medvěda Jury
 • Lavička Nad Lipinou – na mapě najdete cca zde, příchod možný třeba z vesnice Lipina nebo od hotelu Jelenovská po žluté turstické značce nebo po kombinaci červené a žluté

Další tipy z regionu kolem Valašských Klobouků – Vizovic – Luhačovic jsem na Jedli sepisovala už dříve zde.

 

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář