Ondřejník

Výletem „na Ondřejník“ se mezi místními zřídkakdy myslí výšlap až k jeho vrcholu. Inspirujte se, jak se cítit na vrcholu blaha na místě, které de facto vrcholem není… To je vrchol, že?

Takže popořadě… Ondřejník je jednak masiv v předhůří Beskyd a zároveň jeho druhý nejvyšší vrchol (889 m n. m.). Pro nás se kvůli dostupnosti stane cílem místo kousek pod druhým nejvyšším bodem – vyhlídka u bývalé turistické chaty Solárka. Kůrovcová kalamita zde zapříčinila masivní odstranění smrkového lesa, což v horní části kopce otevřelo výhledy na Beskydy (always look on the bright side of life). Výhodou z pohledu rodiče (či cyklisty) je dostupnost po asfaltové cestě, což umožňuje výšlap s kočárkem. 

Auto lze nechat u workoutového hřiště nebo v ulici Paseky. Několik odstavných ploch je i podél ulice Ondřejnická výše v kopci (např. zde nebo zde – toto je zároveň asi nejpohodlnější startovní místo pro výlet s kočárkem, člověk si ušetří cestu „civilizací“). Tyto odstavné plochy jsou ale jen pro pár aut a bývají v exponovanějších turistických termínech (víkendy, hezké počasí) plné. Podle toho, kde zaparkujete, bude výlet dlouhý, od workoutového hřiště a zpět našlapete maximálně 7,5 km. 

Stoupá se po asfaltové silnici Ondřejnická, kolem penzionu Na Vyhlídce pořád nahoru do kopce. První třetina vede zástavbou, druhá lesem a v horní třetině (po napojení se na Jezevčí stezku vedoucí od Skalky) jsou pak díky vytěženému lesu krásné výhledy na Lysou horu, Smrk a další beskydské vrcholy. Stoupání je chvílemi docela strmé, v zimě doporučuji nesmeky. V zimě se dá jet velký kus dolů na bobech nebo saních, tak si je nezapomeňte vzít!

Bez kočárku lze jít z výchozího bodu u workoutového hřiště také po modré turistické značce prudce do kopce lesním terénem, což je něco přes 2 km jedním směrem (totéž dolů). V horní třetině je lesní bar.

V cíli stojí dětské hřiště s jezdící kladkou, trampolínou, kolotočem či prolézačkou. Naše děti tu většinou jako zázrakem ožijí a přestanou je bolet nohy. Pokračovat se dá i dál, na samotný vrchol Ondřejníku (je tam sice pařezové strašidlo, s kočárkem se tam ale dojet nedá) nebo na vrchol Skalka.

Najíst a občerstvit se dá přímo na Ondřejníku v Roubence Ondřejníček s terasou a solidníhorskou nabídkou jídla i pití (smažák, langoš, palačinky, klobása, kynuté knedlíky…).

Tip pro lenochy: Až k Roubence Ondřejníček se dá dojet autem. Lze si tak ušetřit dřinu a vydat se jen po zelené značce kochacím traverzem směr Opálená. Jen, prosím, myslete na to, že příště to možná budete vy, kdo se vydal s dětmi na hory a místo toho trne, zda mu je za zatáčkou nesrazí auto.

Mapa výletu zde.

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář