Ostravické peřeje a sochy

Podhorská vesnice Ostravice posazená v údolí mezi Lysou horou a Smrkem dostala své jméno podle stejnojmenné řeky, která tudy protéká. Voda je v ní ledová, až „ostrá“. A že je to řeka prudká, ba dokonce OSTRÁ VÍCE, tvoří se na ní burácející peřeje.

Vyrážíme od nádraží Ostravice – zastávka, kde se dá i nechat auto. Parkovišť je v okolí víc, ale hodně z nich je určeno jen pro návštěvníky/zákazníky daných podniků, tak pozor, ať to neodskáčete botičkou.

Začátek vede podél hlavní silnice, ale po chodníku. U Ostravického Dvorku se napojíme na Liščí stezku, se kterou se ale hned za kostelem rozloučíme a na rozdíl od ní uhneme doleva k Bártkovu jezu. Otevřou se nám krásné, čisté výhledy na Smrk nebo Ondřejník. Přes most vede trasa dál po cyklostezce až do centra Ostravice, kde se vedle OÚ nachází Ráj dřevěných soch. Velká zahrada plná dřevěných pokladů z dílny pana Vančury je expozicí pod širým nebem a vždy nás překvapí něčím novým. Až se dostatečně pokocháme, vyrazíme stejnou cestou zpět k Bártkovu jezu.  Trasa k peřejím vede příjemně po rovince, cestou je svačinový altánek.

Samotné „Ostravické peřeje“ jsou významnou geologickou lokalitou a přírodní památkou. Rodiče tu většinou áchají nad sílou přírody, děti hází kamínky a snaží se nespadnout do vody. Po dokončení okruhu kolem kolejí se většinou nevyhneme další zmrzlinové zastávce. S malými chodci chodíme jen okolo Bártkova jezu k peřejím. K Ráji soch pak přejíždíme autem. Trasa se tak o cca 2,5 km zkrátí.

Místem za odměnu pro celou rodinu je areál Zmrzliny Pod horami. Jednak jejich poctivá zmrzka je fakt nebe v hubě, dále je tu dětské hřiště a navíc kolem jezdí vlaky, takže my tu o dětech vždy notnou chvíli nevíme. Potenciál má také Ostravický Dvorek, který jsme díky karanténě zažili zatím jen v omezeném režimu, ale určitě sem zase nakoukneme, až půjdeme kolem a ochutnáme domácí Zmrzlinu u koziček. No a PePe bakery&coffee, to je kávová láska, bez kofeinové infuze já k peřejím ani nechodím.. Pokud se vydáte až k sochám, minete v centru Ostravice ostrůvek pohody Vegáč s kavárnou a zdravou výživou.

Mapa výletu zde.

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář