Rezavka – ostravské Poodří

Pozor! Tato procházka není z kategorie výletů, kde vypustíte děti na hřiště a desítky minut o nich nevíte. Vyloženě „dětského“ na trase není vlastně nic. Málokdo ale ví, že tady, na dohled od Shopping Parku, roste na jaře medvědí česnek nebo žijí vydry.

  • Kontrast jedné z největších ostravských nákupních zón a téměř liduprázdné přírodní rezervace v jejím těsném sousedství je bizarní. Na jednom místě proudí davy lidí, vše je v neustálém pohybu, ze všech stran se na člověka valí desítky zvuků. A o pár set metrů dál kráčí člověk v tichu, které rozbíjí jen jeho kroky (…a švitoření vlastních ratolestí :).
  • Kdo hledá divokou přírodu žijící si svým vlastním životem a chce dětem ukázat, že užít si společný čas venku lze i bez nejmodernějších dětských hřišť či párku v rohlíku, je na správné cestě. Na jaře je tu nejpěkněji. Vše ožívá, les je plný sněženek a jiných květin.
  • Celá naučná stezka, která touto částí Poodří vede, měří 6 km a má tvar ležaté osmičky. Trochu zajímavější a pro děti vděčnější mi přijde její západní (levá) část vedoucí podél náhonu Mlýnka. Výlet se tak zkrátí na cca 3 km.

Mapa výletu zde.

  • Trasa vede zpevněnou pěšinkou, ale není vhodná pro kočárek nebo kolo (je místy úzká). Po dešti je terén bahnitý a klouže. Cestou jsou popadané klády, větve a pařezy, které se dají přelézat a zdolávat, skoro jako v džungli.
  • Stezku lemují naučné cedule ukazující faunu a floru žijící v Rezavce. Kdo se pozorně dívá kolem, nemine důkazy třeba o výskytu ptáků a jejich originálním bydlení (ve stromě).
  • Na břehu Nového rybníka je ptačí pozorovatelna, ale vstup je aktuálně na vlastní nebezpečí.
  • Rezavka je místem, kam se dá z centra Ostravy snadno a rychle zajet pro pocit, že nedotčená příroda je stále na dosah.
  • Po dobití baterek v divočině lužních lesů je v tomto případě bohužel nejjednodušší zajet si pro masové kuličky do Ikea nebo pro hranolky do Mekáče.
  • TIP – Ostravský Vietnam: Kdo vyhledává bloumání a ke štěstí nepotřebuje turistickou infrastrukturu, přijde si určitě na své také na procházce kolem Heřmanického rybníku, jemuž se díky podobnosti s krajinou asijského státu přezdívá Ostravský Vietnam. Kolem rybníku vede naučná stezka s vyhlídkou na rybářské domky (mapa zde, vhodné i pro kočárek).

Tento výlet najdete spolu s dalšími tipy v E-booku 10+3 Ověřené výlety s dětmi v Ostravě, který jsem vydala ve spolupráci s Ověřeno rodiči.

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář