Sváťova zážitková cesta ve Svitavách

Sem tam jezdíme z Beskyd k babičce na chalupu na Vysočinu. Čím jsou děti starší, tím je sice cesta jednodušší a bezmála tříhodinový přesun už není něčím, z čeho se rodičům týden předem ježí vlasy na hlavě, ale rozptýlení cestou se hodí. A tak jsem netrpělivě vyhlížela jaro, abychom mohli vyzkoušet Sváťovu cestu u Svitav. Jen mě trošku mrzí, že jsme neměli o fous slunečnější počasí, aby všechny „atrakce“ lépe vynikly.

Jde o stezku kolem rybníku Rosnička, na které je osm opravdu originálních herních prvků. Z terénu jsou naše děti už zvyklé na leccos, ale tady byly překvapené i ony a nadšeně se přesunovaly k dalšímu zastavení plné očekávání, co přijde. Pokud chceš projít všech osm stanovišť, našlapeš okolo tří kilometrů, mapa je zde. Přesné rozmístění jednotlivých stanovišť je na mapce ve fotogalerii, každé z nich je věnováno nějakému zvířátku nebo přírodnímu jevu (Žabí cirkus, Mravenčení, Pylnice,…), děti se zde mohou i něco dozvědět. Na každém stanovišti je také možné obkreslit malý kovový reliéf, pokud je děti zvládnou všechny obkreslit do hrací karty (k vytištění zde nebo k dostání v infocentru), mohou si do infocentra na svitavském náměstí dojít pro malou odměnu v podobě magnetu. Stezka nemá žádný oficiální začátek ani konec. Je na Tobě, jaký směr či pořadí si zvolíš. Terén je zpevněný a vede povětšinou po rovině, proto je procházka bezbariérová a vhodná i pro kočárky.

Co je důležité! Aby si děti na stanovištích mohly hrát, potřebují speciální dřevěnou kuličku, kterou lze zakoupit v infocentru na náměstí ve Svitavách. Kulička stojí 40 Kč a zůstává dětem jako fajn suvenýr. Kuličky lze pořídit i přímo u rybníku v Chatě Rosnička a v Občerstvení Plechárna. Je ale dobré zkontrolovat předem pozorně otevírací dobu (někdy je otevřeno v závislosti na počasí), potažmo dostupnost kuliček, aby na místě nedošlo ke zklamání. Každopádně svitavské infocentrum je jistota. Taky zde lze koupit krásné barevné pytlíčky se skřítkem Sváťou. Sice se nám tím výlet už trochu prodražuje, ale děti je mohou využít na různé výletní nezbytnosti…

Podle novinek na Facebooku Sváťovy stezky přibydou letos (jaro 2022) v okolí rybníka herní lavičky (lavičky, které jsou zároveň herní deskou pro oblíbené hry, jako jsou dáma, mlýn, piškvorky, abalone nebo cvrnkaná).

Parkování a možnost občerstvení:

V každém bistru je možno pořídit základní občerstvení a na obou místech je menší dětské hřiště. Obzvlášť za vypíchnutí stojí houpačky u Chaty Rosnička, ty lítají skoro do nebes 🙂 . U Plechárny jsou také sprchy a písečná pláž, takže hádám, že v létě je zde možné koupání.

Pokud se nepletu, dětská trasa byla ve Svitavách vybudována v dubnu 2021 a už na první pohled nás moc potěšilo, že i po roce používání je v perfektním stavu, nic není rozbité, vše funguje. To je při neplaceném vstupu až s podivem. Přeju stezce i do budoucna hodně ohleduplných návštěvníků, aby jí to takto vydrželo i nadále!

 

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář