Do URSUS centra mě nasměrovala mapa v Domě přírody Poodří, který se nám moc líbil, a já hledala nějaké podobné místo v Moravskoslezském kraji, kde se vyřádí jinak než skákáním na gumovém hradu. Areál se interaktivní, zážitkovou formou věnuje CHKO Beskydy, environmentální výchově a přírodě obecně.
Centrum má několik částí:
- Začnu tou nejpříjemnější – kavárnou/výčepem. Možnost vypít si kávu, zatímco ratolesti se pokouší zabít na houpačkách, to by mělo být u dětských atrakcí snad povinné. Nabídka byla sice omezená (káva, pivo, nealko nápoje, bylinkové čaje, sušenky, lízátka, gumoví hadi), ale v plné letní sezóně tu nabízí i polévky a placky. Radši bych ale svačinu přibalila s sebou.
- Venkovní zahrada je rozlehlý prostor s mnoha hracími prvky s didaktickým podtextem (otáčivé panely s potravními řetězci či stopami zvířat, informace o sluneční soustavě, hmyzí domky, mlýnek na vodu, bosonohý chodník, ptačí věž), které doplňují i vkusné dřevěné prolézačky, houpačky, lanové překážky a malované informační tabule. Vše je vyrobeno z přírodních materiálů – kámen, dřevo, sláma. Pro děti ráj.
- Ve vnitřní expozici věnované fauně a floře Beskyd mi bylo skoro líto, že jsem tu s dětmi, protože jsem neměla čas si kvanta informací ani prohlédnout, natož pročíst. Je tu model hor, jeskyně s překvapením, spousta skládaček, doplňovaček, šuplíků a otvorů, ze kterých na návštěvníka skáčou informace. Můžete si zkusit, jak vidí medvěd, poznávat zvířecí stopy v interaktivním kvízu nebo si osahat horniny, ze kterých jsou Beskydy zformovány. Vše nenásilnou, hravou formou. I dvou a půl letá dcera si našla aktivity, které ji bavily.
- Součástí centra je i 3D kino (promítá při počtu účastníků nad 5 osob).
Neskonalou výhodou našeho výletu bylo načasování – druhý víkend v září (po nabité prázdninové sezóně) jsme byli jedinými návštěvníky, takže si i batole mohlo všechno osahat, aniž bych trnula, že na něj někdo šlápne. V červnu, červenci a srpnu to tady bývá prý větší hukot. Na druhou stranu, některé prvky už byly vypnuté (čerpadlo v korytu s vodou, solární panel), pár lanových překážky to mělo po sezóně „za sebou“ a na film ve 3D kině nebyli diváci. Moc milá paní na recepci nám ale ochotně rozsvítila celou vnitřní expozici, ač jsem jediným placeným návštěvníkem byla já (děti do tří let mají vstup zdarma) a ve všem vyšla vstříc.
Z Ostravy je Dolní Lomná dostupná za necelou hodinu, jede se směrem na Třinec a Jablunkov, cesty frčí. Parkování je možné na malém parkovišti přímo před centrem anebo lze odstavit auto kousek dál a dojít pěšky. Bez auta se dá vlakem/autobusem dojet do Jablunkova a pak busem do Dolní Lomné (zastávka Zátoka).
Pingback: Podle Jedle - Těšínsko - Jak ta jedle