Výšlap na Kozubovou z Dolní Lomné

Rozhlednu, panoramata, dětské hřiště, zvířátka – to vše nabízí vrchol Kozubová ve Slezských (Těšínských) Beskydech. Východní část Beskyd mám nejraději. Tato část pohoří působí divočeji, dřevěné chaloupky na příkrých svazích jsou nádherné, stejně tak pohledy přes zaříznutá údolí a nebývá zde ani tolik turistů.

S ohledem na děti a úsporu cenných kilometrů doporučuji vyjet autem až k bodu záchrany u Resortu Nová Polana, kde je několik parkovacích míst (pozor, není jich mnoho, ráno nevyspávat a šupajdit na výlet).

Pak se vydáme po Naučné stezce Krajinou dávných horalů vzhůru do poměrně prudkého kopce po lesní cestě. Pěkným smíšeným lesem dojdeme až do místa, kde se od naučné stezky odděluje doleva modrá turistická značka. Po ní pokračujeme až do sedla Pod Malou Kykulkou. Tady se můžeme za odměnu nasvačit na louce s krásnými výhledy a posilnit se na druhou půlku stoupání. Příkrá Cyrilometodějská stezka nás ufuněné dovede do horní části kopce se sjezdovkami a (za dobrého počasí) výhledy až na Velký Rozsutec na Malé Fatře.

Na vrcholku mají děti za odměnu dětské hřiště, kozy a ovce v ohradě, dospělí výhledy a pár posilovacích strojů (asi kdybychom měli málo zápřahu se všemi těmi nosítky, krosnami a batohy). Nezapomeňte se jít podívat na rozhlednu, klíč by měl být k půjčení v chatě Kozubová, ale neověřovali jsme. Samotný vrchol Kozubová (o kousek dál) děti nemá čím nadchnout, výhled je lepší od chaty. Kdo ještě nemá dost, může túru protáhnout o další 2,5 km (jedním směrem) na chatu Kamenitý. Zpátky můžeme jít buď stejně anebo v sedle Pod Malou Kykulkou pokračovat po naučné stezce dál až na samotnou Malou Kykulku. Je to sice dál, ale zato horší cesta 🙂

V Horském hotelu Kozubová přímo na vrcholku hory je co do občerstvení solidní nabídka, z několika druhů polévek si určitě vyberou i děti, dospěláci mohou ochutnat čepované lokální pivo Koníček. Dobrou kávu a drobné občerstvení mají pod kopcem v URSUS centru.

Dolní Lomná obecně má veliký potenciál pro návštěvu s ratolestmi. Doporučuji zastavit např. na dětském hřišti Stezka zbojníků a nevynechala bych ani URSUS centrum, byť zde se za vstup platí. Areál se zážitkovou formou věnuje CHKO Beskydy, environmentální výchově a přírodě obecně a děti ocení hlavně to, že si zde mohou vše vyzkoušet a osahat (moji samostatnou ódu na Ursus centrum si můžete přečíst zde).

Mapa výletu zde.

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář