Z podhradí k Pohádkovému orloji

Procházka od Hradu k Orloji. To zní skoro jako věta z průvodce po Praze, že? Nenechte se mást, obojí máme i v Ostravě. Trasa od Slezskoostravského hradu k Divadlu Loutek je jako dělaná pro kočárky a nejen díky hřišti na Černé louce bude bavit i dětské výletníky.

  • Vyrazíme od Slezskoostravského hradu. Sám o sobě zvenku extra lákavě nevypadá, ale pokud natrefíš na některou z akcí, které se zde pořádají (Masopust, jarmarky, divadelní představení a koncerty), určitě není chybou se podívat i dovnitř areálu.

Mapa procházky, která nás čeká, je zde.

  • Podchodem se dostaneme k soutoku Ostravice a Lučiny, kde hned zkraje stojí architektonický prvek „krasohled„. V řece bývají kachny, vděčné to objekty jak na pozorování, tak na krmení. Za mostem se ocitáme jednak na Moravě (bo Ostravica je granica – odděluje Moravu a Slezsko), ale hlavně na Výstavišti Černá louka s pěkným hřištěm.
  • Trošku sledujeme hodinky, protože KAŽDOU SUDOU hodinu od 8 do 20 hodin (čili v 8, v 10, ve 12…) se spouští Pohádkový orloj na fasádě Divadla loutek. Jde o několikaminutovou veselou podívanou s muzikou.
  • Orloj mívá reálně kapku zpoždění a hrává zhruba čtyři minuty po celé sudé hodině. Hnedle pod orlojem je kavárna a cukrárna Kolbaba, která snad brzy zase otevře (od prosince 2021 má dočasně zavřeno kvůli vládní situaci, pro aktuální info mrkněte na jejich FB).
  • Pokud bychom chtěli zabrousit na hlavní (Masarykovo) ostravské náměstí, je ten pravý čas. Jinak se podél Ostravice po Havlíčkově nábřeží projdeme k Sikorově mostu a po druhém břehu řeky se vrátíme zpět.
  • Cestou míjíme objekt Loděnice, na jehož zdi je venkovní lezecká stěna, jen vybavení musí mít člověk vlastní. Je tady i venkovní workoutové hřiště.
  • Cesta vede přímo kolem Restaurace Loděnice. Vlastní zkušenost tu máme jen s kávou, ale nabídka nevypadá špatně. V létě bývá v provozu i Kiosk u Loděnice mající na mlýnku ostravskou značku Laura Kaffee a domácí nanuky.
  • Tip – na Výstaviště Barborkou: Při speciálních příležitostech (např. o adventních nedělích) jezdí přes zastávku Výstaviště dětská tramvaj Barborka z roku 1922 s interiérem pomalovaným večerníčkovými postavami. Aktuality bývají na stránkách DPO.

Tento výlet najdeš spolu s dalšími tipy v E-booku 10+3 Ověřené výlety s dětmi v Ostravě, který jsem vydala ve spolupráci s Ověřeno rodiči.

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář