Z Výškovic k Polaneckým rybníkům

Výlet do CHKO Poodří má mnoho variací. Možný je dojezd autem, vlakem či na odrážedle. Procházka se dá vymyslet delší i kratší, s hřištěm nebo bez hřiště. Nezavrhovala bych ani různé hybridní varianty níže popsaných možností. Důležité přeci je dostat se do přírody! A možná přijde i kafe!

  • Pojďme si celý výlet projít okem návštěvníka vyrážejícího z Výškovic, odkud se v této oblasti rybníků, lužního lesa, mrtvých ramen Odry a výskytu mnoha druhů ptáků (moták pochop či ledňáček říční) ocitneme za pár desítek minut.

Trasu můžeš sledovat zde.

  • Po příjezdu autobusem nebo autem (parkování např. v ulici Špilarova s ohledem na místní zahrádkáře) se ulicí K Odře vydáme podél koryta řeky Odry k odpočívadle Na Honculi. Tento úsek je asfaltový a pohodlně sjízdný na kole, odrážedle, bruslích. Na Honculi se dá také bez problémů parkovat, pokud bychom chtěli jít jen část výletu (např. jen k Polaneckým rybníkům). Je zde ohniště, altánek s posezením, dají se házet kamínky do Odry.
  • Dále míříme do samotné CHKO Poodří. Jelikož břehy rybníků slouží ke hnízdění ptáků, je na některé hráze zákaz vstupu a návštěvníci by se měli pohybovat jen po vyznačených stezkách.
  • Kolem soustavy rybníků se dá ujít cca 4 km okruh (obejdeme-li je celé kolem dokola). Pozor na to, že po některých hrázích se v době hnízdění od 1. dubna do 31. srpna nesmí chodit (nelze je využít jako zkratku). Jak velkou část si pro procházku vybereš, záleží na kondici Tvého družstva.
  • Z Huncule zpět se dá buď stejně anebo opustíš asfalt (viz mapa) a po polňačce (může být podmáčená a zabahněná) zamíříš ke zbrusu novému areálu Výškovických rybníků (rybníky Pod Hurou) s dětským hřištěm. Renovovaný areál už je zkolaudován a k rodinné návštěvě lze jen a jen doporučit.
  • Ve Výškovicích je hospůdek a restaurací víc, leč bohužel o vyloženě osvědčené s dětským hřištěm nevím. Rodiče snad potěší, že Na Honculi stává o letních víkendech vozík Okolo Kafe s fakt dobrou kávou (jak jinak než z ostravské pražírny Laura Coffee).
  • Chcete vědět o Poodří víc? Pak vyrazte s dětmi do areálu Záchranné stanice Bartošovice, kde sídlí Dům přírody Poodří s krásnou a interaktivní expozicí fauny a flory. Na zahradě je tu vodní koryto a různé skládanky či herní panely pro děti. Součástí placeného vstupu je i komentovaná prohlídka zvířat odchycených Záchrannou stanicí.

Tento výlet najdete spolu s dalšími tipy v E-booku 10+3 Ověřené výlety s dětmi v Ostravě, který jsem vydala ve spolupráci s Ověřeno rodiči.

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář