Výtvarka na cesty

Léto v plném proudu, zmítáme se v neustálém kolotoči balení, cestování, vybalování a poznávání nových míst. Někdy je to logisticky docela náročné, co si budem… Naplánovat, vymyslet, objednat, zabalit, zajistit catering a den předem neonemocnět, to dá zabrat. Děti jsou i na dovolené (překvapivě) pořád dětmi a chtějí hlavně trávit čas s námi, rodiči. Jsem za to vděčná, za pár let to tak být nemusí. V kolotoči přesunů, příprav svačinek a neustálého štěbetání si ale i my potřebujeme občas vydechnout, v klidu vypít kafe a vypnout. Nikoho nehlídat, nikoho nerozvíjet. Prostě chvíli jen být. A tak se snažím mít po ruce vždycky něco, k čemu nás děti nepotřebují. Tablety zatím nevedeme a telka ve stanu není, nezbývá než sáhnout po starých dobrých pastelkách.

Na dovolené se mi osvědčily „výtvarné kufříky“. Nápad není můj, tuším, že jsem ho viděla na webu Tvoříme pro děti. Poprvé jsem takový kufřík vyrobila Jedničce, když nás čekal přesun vlakem do Prahy. Dětské kupé je geniálním výdobytkem dnešní doby, ale naše neposeda jen tak koukat z okna nevydrží. Vybavila jsem jí proto tohle pouzdro (z Ikea) s pevnou deskou, která slouží jako podložka na malování. Vleze se papír o velikosti A4. Stejně tak by posloužily staré spisovky, ale ty se u nás doma bohužel žádné nenašly. Pro velký úspěch jsem totéž musela brzy vyrobit i klukům, takže už taháme desky troje 🙂 Každý v nich má úkoly úměrné svému věku.

 

Co dovnitř? My máme:

  • pastelky se strouhátkem, fixy, propisku, obyč. tužku, gumu
  • malé nůžky, malou izolepu, tyčinkové lepidlo
  • pár čistých bílých papírů
  • aršíky samolepek – velmi vděčná aktivita, ke které netřeba asistence rodičů
  • vytištěné omalovánky – není tajemstvím, že u nás frčí Kukandomalovánky, obzvláště pro tyto případy točíme dokola maxisadu zvířátek. Koupíš za pár peněz, dostaneš v PDF a pak tiskneš do aleluja. Výběr zvířátek je veliký a stejně vždycky musím vytisknout některá zvířátka třikrát, aby se mi děti neporvaly o delfína… Jedličnatý tip: Nerada výtvory dětí vyhazuji, ale zase se mi při naší produkci nechtějí archivovat bedny výtvorů, tak jsme vymysleli z Kukandomalovánek dlouhodobý projekt. Vybarvená zvířátka stříháme a lepíme na veliký karton a v pokojíčku nám tak vzniká originální „autorský“ obraz. Děti jsou nadšené z vlastnoruční výzdoby a až se nám obrázky okoukají, prostě karton vyhodíme.
  • štětec a pár vodových omalovánek (typu tohoto, chodím na ně do Levné knihy, vždy jsou skladem)
  • úkoly, bludiště, pracovní listy, hledačky (skvělé na delší přesuny), časem dojde snad i na křížovky a sudoku… Inspirace jsou v internetovém prostoru a v papírnictvích mraky.
  • mapy – v infocentrech jsou barevných map zdarma desítky, naši raraši mi do nich pak vždycky kreslí „cestu k pokladu“ nebo ji rozstříháme a lepíme jako puzzle na čistý papír
  • jeden výtisk časopisu typu Čtyřlístek, Sluníčko, Puntík atd…

Doma jsou pouzdra uložená tak, že na ně děti nedosáhnou a používají jiné výtvarné potřeby, aby jim na cestách byl obsah kufříků vzácný. Jednou za čas jim je proberu a doplním. Většinou je ale jen vytáhnu ze skříně, hodím do auta a mám záruku, že se na pár minut zabaví (celkem bezpečně) sami. Mrkni do galerie, jak takový kufřík může vypadat. A já jdu zase něco balit nebo vybalovat…

 

Oblíbená témata

Novinky z blogu

přímo na váš e-mail

Napište komentář